اطلاعات گردشگری کیش

20 آبان روز کیش

20 آبان روز کیش

در میان رویداد های مختلف کشور، چند سالی است که 20 ام آبان ماه به عنوان روز کیش نامگذاری شده است. روزی که در آن ساکنان و گردشگران جزیره کیش با دستاورد های گردشگردی و توریستی جزیره کیش در سطوح داخلی و خارجی آشنا می شوند و با شرکت در برنامه های تفریحی و فرهنگی، این روز را جشن می گیرند. کیش تیکت قصد دارد در این مقاله، شما را با هر آن چه که درباره 20 آبان روز کیش وجود دارد، آشنا کند. با ما همراه باشید!

نامگذاری 20 آبان ماه به عنوان روز کیش

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده است که چرا 20 ماه آبان ماه را به عنوان روز کیش نامگذاری کرده اند و روز دیگری را برای این کار انتخاب نکرده اند؟ آیا علت خاصی دارد؟ همان طور که می دانید وقایع و رویداد های مهم بر اساس ویژگی ها و جزئیات فلسفی خاصی نامگذاری می شوند و روز کیش هم از این امر مستثنی نیست.

نامگذاری 20 آبان ماه به عنوان روز کیش قدمت خیلی زیادی ندارد و تقریبا 5 سال است که این مناسبت در تقویم ثبت شده است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در بازه زمانی سال های 96 -97 طی مراسمی، روز 20 آبان را به عنوان روز کیش نام گذاری کرد تا به بهانه این روز فرهنگ بومی این جزیره هویت پیدا کرده و رویداد ها و وقایع فاخر فرهنگی به وقوع بپیوندد.

⇐پیشنهادات ویژه: رزرو بلیط کنسرت های جزیره کیش

روز کیش در هر سال تبدیل به روزی می شود که گردشگران و ساکنان جزیره مرجانی کیش به فرهنگ بومی خود هویت جهانی می بخشند و آینده روشن و پر افتخاری را برای این جزیره پر رمز و راز آرزو می کنند. یکی از دلایل اصلی اختصاص این روز به بزرگداشت جزیره کیش، ترویج فرهنگ و آداب و رسوم اصیل این جزیره و ساکنان آن است تا از این طریق بتوان پاسداشتی از افتخارات و دستاورد های جزیره کیش و کیشوندان ارائه نمود.

20 آبان کیش

20 آبان کیش

فلسفه اختصاص 20 آبان به روز کیش

در تاریخ کهن کشور و سرزمین ما ایران، آبان ماه آبادانی، رونق و برکت بوده است. علت این که ماه را به عنوان ماه روز کیش در نظر گرفته اند هم همین است. از طرفی آبان به نوعی بیانگر ترکیب دو کلمه آب و نان است که برکت و رزق و روزی را به همراه دارد. دلیل در نظر گرفتن 20 امین روز از این ماه هم این است که عدد 20 در فرهنگ ما ایرانیان، نماد کمال و تکمیل بودن است.

همچنین عدد 2 نشانه از زوج بودن و جفت شدن است که آن هم بیانگر همکاری و همراهی مردم با یکدیگر برای رسیدن به کمال و آبادانی است. اختصاص این روز به عنوان روز کیش، باعث شده است که مردم و گردشگران در این روز توجه بیشتری نسبت به جزیره کیش و امکانات موجود در آن، داشته باشند.

زمان شروع جشنواره های روز کیش

برنامه های روز کیش، فستیوال ها و رویداد های متنوعی هستند که با موضوعات مختلفی برای بومیان و گردشگران جزیره کیش برگزار می شوند. مردم در این روز با شرکت در جشنواره ها و برنامه های تفریحی و فرهنگی مختلف، روز شاد و خاطره انگیزی را برای خود و همراهنشان رقم می زنند.

⇐پیشنهادات ویژه: برگزاری جنگ های شبانه با تخفیف ویژه

برگزاری نمایشگاه ها و فستیوال های مختلف، با موضوعات فرهنگی، تاریخی، هنری و تفریحی، در نظر گرفتن تخفیفات و آفر های متنوع برای گردشگران و بازدید کنندگان، از جمله برنامه های هستند که در روز کیش رائه می شوند.

نمایشگاه ها و جشنواره هایی که در روز کیش برگزار می شوند، هر ساله از 19 آبان ماه شروع شده و تا 21 آبان ادامه پیدا می کند. حتی در این سال های اخیر که دنیا درگیر ویروس کرونا و محدودیت های اجتماعی بود هم این واقعه مهم با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی به طور کامل برگزار گردید.

نکته جالبی که درباره معرفی روز کیش وجود دارد این است که هر ساله روز کیش با پوستر و تصویر نمادین خاصی معرفی و اعلام می شود. تصاویر و نماد هایی که در این پوستر ها به کار برده می شوند، همگی دارای مفهوم و معنای خاصی هستند. درواقع در طراحی این معرفی نامه تصویری علاوه بر نکات زیبایی شناختی و جذابیت های بصری، از نماد های خاص مخصوص جزیره کیش هم استفاده می شود، طوری که بیننده با دیدن آن در ذهن خود تمام نشانه های مربوط به جزیره کیش را مرور می کند.

روز کیش

روز کیش

رویداد های عمرانی در روز کیش

جزیره زیبای کیش، چند سالی است که از طرف سازمان بین المللی KDS بعنوان 4 امین مقصد توریستی جنوب غربی آسیا معرفی شده است. همین موضوع بهانه ای است برای گسترش و افزایش امکانات تفریحی و گردشگری جزیره کیش، در این روز تاریخی که گردشگران داخلی و خارجی با توانمندی های قابل اجرا در این جزیره به خوبی آشنا شوند.

⇐پیشنهادات ویژه: تفریحات آبی در جزیره کیش

روز کیش برای معرفی و افتتاح پروژه های عمرانی، بهترین و مناسب ترین تاریخ است. در سال های گذشته این روز، روز افتتاح و بازگشایی پروژه های بزرگی بوده است که از جمله آن ها می توان به افتتاح یک شهربازی بزرگ در این جزیره و تاسیس خانه مطبوعات جزیره کیش اشاره کرد.

افتتاح و برگزاری پروژه های بزرگ عمرانی جزیره کیش در روز 20 ام آبان ماه، نشان دهنده این است که روز کیش، روز پیشرفت و توسعه عمرانی و تجاری در سطح ملی و حتی بین المللی نیز هست. چرا که راه اندازی این برنامه های تجاری و اقتصادی، می تواند تاثیر گسترده و زیادی را در تبادلات و اقتصادی و همکاری های تجاری با شرکای مالی مختلف داشته باشد.

رویداد های تفریحی و فرهنگی روز کیش

برنامه های تفریحی و جشنواره های شاد مردمی از رویداد های تفریحی هستند که در روز کیش توسط مردم و سازمان گردشگری کیش برگزار می شوند. حتی هنرمندان و چهره های شناخته شده زیادی هم هستند که در این روز به جزیره کیش می آیند تا برنامه های متنوع و مفرحی را برای گردشگران فراهم نمایند.

از جمله فستیوال های فرهنگی و مردمی که در روز 20 آبان در جزیره کیش برگزار می شوند، عبارتند از:

 • شب شعر
 • دوچرخه سواری
 • اجرای موسیقی های زنده ملی، محلی و شاد
 • پذیرایی از گردشکران با شیرینی های محلی جزیره
 • اجرای برنامه تری دی مپینگ در اسکله تفریحی بر روی مجسمه مرد ماهی گیر
 • برگزاری کنسرت های مختلف به صورت رایگان
 • جشنواره خوشنویسی
 • ارائه مشاوره و مراقبت های ویژه درمانی رایگان
 • پیاده روی عمومی
 • جشنواره غذا
 • برگزاری مراسم نام آوران ماندگار جزیره کیش در شاخه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و اقتصادی
 • برگزاری جشنواره ها و پاتوق های ادبی در مرکز همایش ها
 • برگزاری مسابقات بین المللی کبدی
 • برگزاری جنگ شادی و کنسرت خنده
 • اجرای برنامه های آیینی و هنری
 • اجرای تئاتر ساحلی
 • اجرای نمایشنامه های فاخر ملی به صورت زنده

پیشنهادات ویژه: تفریحات غیر آبی در جزیره

جشنواره کیش

جشنواره کیش

تخفیفات و آفرهای ویژه در روز کیش

روز ملی کیش علاوه بر این که روز برگزاری مراسمات، جشنواره ها و افتتاحیه مختلف فرهنگی، هنری، اقتصادی و عمرانی باشد، روزی است که مردم می توانند از تخفیف ها، طرح ها و آفر های ویژه ای برخوردار شوند. خدمات و تخفیفات ویژه ای که در روز 20 آبان ماه به مناسبت روز کیش ارائه می شود، تنها مختص به یک مجموعه یا ارگان اصی نیست، بلکه در بخش ها و قسمت های مختلف شهر و جزیره قابل دریافت می باشد. این خدمات ویژه عبارتند از:

 • در نظر گرفتن تخفیف در ارائه انواع خدمات تفریحی، گردشگری، اقامتی و … تا 50 درصد
 • ارائه رایگان بلیت های تاکسی های فرودگاهی، تلفنی و خطی در بازار ها، مسجد ها و مدرسه ها
 • استفاده از مینی بوس حمل و نقل شهری به صورت رایگان
 • ارائه تخفیفات 20 تا 50 درصد برای محیط های اقامتی و هتل ها
 • تخفیف 50 درصدی در تفریحات و ورزش های آبی
 • توزیع سیم کارت های اعتباری رایگان

خلاصه مطلب:

همه ساله در 20 آبان به مناسبت بزرگداشت روز کیش جشنواره ها و برنامه هنری، فرهنگی و بومی برگزار می شود تا بومیان و گردشگران جزیره کیش با فرهنگ، آداب و رسوم و دستاورد های این جزیره آشنا شوند. همچینین در این روز رویداد های مهم اقتصادی و عمرانی نیز برگزار می شود تا نشان دهنده گسترش و توسعه تولید و آبادانی در جزیره کیش و آینده آن باشد.

کیش تیکت با ارائه انواع خدمات برای گردشگران جزیره کیش راه اندازی شده است در 22 آبان نیز با ارائه خدمات تفریحی و گردشگری خاطرات خوش و به یاد ماندنی را برای شما و عزیزانتان به ارمغان می آورد. کیش تیکت را می تواند در شبکه های مجازی دنبال نماید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.